خبرخوان
پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۷۳۶۶۷
تعداد بازدید: ۱۹۱۴۷۴
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۹
در پیش بینی هایی که شرکت ها از عملکرد سال مالی آتی خود داشته اند شرکت ارتباطات سیار با نماد همراه دارای بیشترین EPS و شرکت دارویی زاگرس فارمد پارس با نماد ددام داری کمترین EPS بوده است.

بورس اوراق بهادار تهران در حالی آخرین روزهای سال 95 را سپری مینماید که می توان گفت این سال یکی از سال های پر از فراز و نشیب برای تالار شیشه ای بوده است. سیاست های دولت در زمینه کنترل تورم که رکود اقتصادی به بار آورد، معضلی به نام توقف طولانی مدت نماد ها که باعث اعتراض شدید سهامدارن گشت، کمبود نقدینگی در بازار که ناشی از ترس و بی اعتمادی سهامدارن بود، شُکی به نام ترامپ و ... از عواملی بودند که بورس تهران را در سال 95 تحت تاثیر ویژه ی خود قرار دادند.

در آخرین روزهای سال بر آن شدیم گزارشی مختصر از وضعیت نماد ها در سالی که گذشت تهیه نماییم.

پربازده ترین و کم بازده ترین سهم های سال:

شلیا شگفتی ساز سال 95 بود. شرکتی که رشد خود را دراوایل تابستان 95 شروع نمود و به دور از چشم ناظران بازار رشد چندصد درصدی را تجرمه نمود. سمت راست جدول زیر دیگر سهم های پر بازده در سال 95 را نشان میدهد.

در صدر کم بازده ترین شرکت های بورسی خوساز وجود دارد که زیانی معادل 62.86 درصد برای سهامدارن خود به ارمغان آورده است. سمت چپ جدول زیر ده شرکت با بیشترین بازده منفی را در سال 95 نشان میدهد.

تحلیل

بیشترین و کمترین افزایش سرمایه های سال:

در بین تمامی شرکت هایی که در سال 95 دارای افزایش سرمایه بوده اند کسرا با افزایش سرمایه 1098 درصدی بیشترین افزایش سرمایه و ملت با 10 درصد افزایش سرمایه کمترین افزایش سرمایه را داشته اند.

تحلیل

بیشترین و کمترین EPS پیش بینی شده برای سال 96:

در پیش بینی هایی که شرکت ها از عملکرد سال مالی آتی خود داشته اند شرکت ارتباطات سیار با نماد همراه دارای بیشترین EPS و شرکت دارویی زاگرس فارمد پارس با نماد ددام داری کمترین EPS بوده است.

تحلیل

بیشترین و کمترین P/E پیش بینی شده برای سال 96:

P/E یا نسبت قیمت به سود یكی از افزارهای قدیمی و عموما” پر استفاده به منظور ارزش گذاری سهام است. هر چند محاسبه ی P/E بسیار ساده است اما تفسیر آن عملا” دشوار می نماید . در شرایط معینی این نسبت بسیار گویا و در زمان ها ی دیگر كاملا” بی معنا جلوه می كند . مشکل بزرگ محاسبه P/E مربوط به شرکت‌هایی است که سود‌آور نیستند و از این رو EPS منفی دارند. در خصوص چگونگی رفتار با این پدیده دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد. برخی قائل به وجود P/E منفی هستند، گروهی در این حالت P/E را صفر می‌دانند و بسیاری دیگر هم معتقدند که در مورد شرکت‌های زیانده دیگر P/E محلی از اعراب ندارد.

در پیش بینی شرکت ها از P/E سال 96 نماد کسعدی با P/E 1.949 بالاترین P/E را دارد و نماد ذوب با P/E منفی 80.8 دارای کمترین P/E است.

تحلیل

جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir