پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۷۶۲۸۵
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۷
تعداد نظرات: ۳ نظر
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز مطرح کرد؛
دبیرانجمن صنایع قطع‌سازی گفت: قیمت محصولات گروه‌های خودروسازی در انتظار تایید شورای رقابت بوده تا با افزایش ۱۰درصدی مواجه شود.
آرش محبی نژاد در خصوص افزایش قیمت خودرو به بورس‌ نیوز گفت: خودروهایی که بیش از ۴۵ میلیون تومان قیمت داشته و مشمول قیمت‌گذاری شورای رقابت نیستند مانند محصولات ایران خودرو و سایپا به طور تقریبی معادل نرخ تورم یعنی ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته اند.

‎محبی نژاد ادامه داد: همچنین در خصوص  خودروهایی که کمتر از ۴۵ میلیون تومان نیز درخواست افزایش قیمت به شورای رقابت داده شده و امیدواریم که این شورای در سال حمایت از کالای ایرانی هرچه سریع‌تر قیمت ها را اعلام کند.

‎وی تاکید کرد: افزایش قیمت خودروهای کمتر از ۴۵ میلیون تومان مطابق با محاسبات دقیق برابر با ۱۹.۵ درصد بوده و چنانچه شورای رقابت افزایش قیمت خودرو را کمتر از این رقم اعلام کند به زیان قطعه ساز منجر ‌شده که در غیر اینصورت مجبور به کاهش کیفیت خودرو است.

‎محبی نژاد در مورد افزایش قیمت خودروهای پیش فروش و اینکه آیا مشمول این افزایش قیمت می شوند یا خیر،گفت: افزایش قیمت خودروهای پیش فروش شده بستگی به نوع قراردادی دارد که بین خودرو ساز و خریدار منعقد شده چنانچه این قراردادها از نوع تسویه قطعی باشد یعنی خودرو ساز در هنگام عقد قرارداد قیمت آن را قطعی محاسبه کرده و خریدار نیز قیمت خودرو را پرداخت کرده یا تنها پرداخت بخشی از آن به زمان تحویل موکول شده باشد، خودرو ساز هیچ گونه حق افزایش قیمتی ندارد.

‎وی اضافه کرد: در قراردادهای سود مشارکتی نیز در زمان تحویل خودرو قیمت نهایی مطابق با قیمت روز محاسبه می شود.

‎محبی نژاد در پاسخ به این سوال که چند درصد از قراردادهای شرکت های خودرو ساز به صورت قطعی و چند درصد مشارکتی است، نیز گفت: در محصولات مختلف و مقاطع زمانی این مسئله متفاوت بوده و بستگی به این دارد که در هنگام انعقاد قرارداد، خودرو ساز چه میزان پول نیاز داشته باشد.

‎وی با بیان این مطلب که امکان محاسبه دقیق درصد قراردادهای قطعی و مشارکتی وجود ندارد و اینکه نوع قرارداد حتی در مدل های مختلف یک خودرو فرق می کند، اظهار کرد: اکثر قراردادهای خودروهای پسابرجامی و خودروهای جدیدی مثل ۲۰۸، ۳۰۱ و ... قطعی نیست چرا که تحویل این خودروها زمان‌بر است اما بسیاری از قراردادها مانند دنا، دنا پلاس به صورت تسویه قطعی بوده است.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
0
0
متاسفم بر اين دولت و مملكت و ..........
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
0
0
سال حمايت از كالاي ايراني يعني ان را گران كنيد يا ارزان كنيد عجب توجيهي اين بابا اورده قيمت را گران كنيد تا مردم از كالاي ايرانيبخرند
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
0
0
قیمت سهام خودرویی ها همه نصف شده انتظار داشتید از این قیمتها یه برگشت کوچیک هم نداشته باشیم، افزایش قیمت خودرو یکماهه بوده.