کد خبر: ۱۷۶۳۹۸
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۱
وزیر اقتصاد فرانسه پس از دیدار با نمایندگان شرکت‌های فرانسوی فعال در تهران، گفت پاریس تحریم‌های فراسرزمینی را نمی‌پذیرد و تلاش می‌کند تا منافع شرکت‌های اروپایی سرمایه‌گذار در ایران حفظ شوند.
به گزارش بورس نیوز، «ژان ایو لو دریان» وزیر خارجه و «برونو لو میر» وزیر اقتصاد فرانسه روز سه‌شنبه در آستانه گفت‌وگو با نمایندگان ایران درباره توافق هسته‌ای، با مدیران گروهی از شرکت‌های فرانسوی فعال در بازار ایران دیدار کردند.

در این نشست که با حضور نمایندگان 60 شرکت فرانسوی در پاریس برگزار شده، نمایندگان دولت و تجار برای یافتن «راهکاری برای حفظ منافع» تجاری فرانسه، رایزنی کرده‌اند.

لو میر پس از این دیدار در نشست خبری مشترک با لو دریان، گفت: «می‌خواهیم منافع اقتصادی خود را در ایران حفظ کنیم... قراردادهایی که شرکت‌هایی فرانسه منعقد کرده‌اند، باید اجرایی شوند.»

وزیر اقتصاد فرانسه ادامه داد: «شرکت‌های فرانسوی بسیاری در حوزه صنایع دارویی و هوانوردی در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند و این قراردادها باید رعایت شوند.»

وی در واکنش به احتمال اینکه آمریکا شرکت‌های اروپایی همکار با ایران را جریمه کند، گفت باید برای حفظ «حاکمیت اقتصادی» اروپا، «تصمیماتی قاطع» اتخاذ شود. به گفته او، احیای ساز و کار موسوم به «قوانین مسدودساز» یکی از گزینه‌های مورد بررسی است.

قوانین مسدودساز با رد تحریم‌های یکجانبه آمریکا، به شرکت‌های اروپایی اطمینان می‌دهد که خسارت ناشی از جریمه‌های فراسرزمینی آمریکا را جبران می‌کند.

لو میر ادامه داد: «ما به طور کامل حفظ منافع اقتصادی [فرانسه] متعهد هستیم و یک اصل روشن داریم: رد تحریم‌های فراسرزمینی.»

تحریم‌های فراسرزمینی موسوم به «تحریم‌های ثانویه»، که از لحاظ حقوقی مورد انتقاد گسترده قرار دارد، به واشنگتن این امکان را داده که شرکت‌های بین‌المللی را از همکاری با کشور هدف منع کند و این شرکت‌ها را بر سر دو راهی همکاری فعالیت اقتصادی در آمریکا یا ادامه همکاری اقتصادی با کشور تحت تحریم قرار دهد. در سال‌های گذشته آمریکا بارها با استناد به این تحریم‌ها، به شرکت‌های اروپایی همکار با ایران جریمه‌های چندصد میلیون دلاری تحمیل کرده است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا هفته گذشته رسما این کشور را از توافق هسته‌ای با ایران خارج و تحریم‌های یکجانبه وضع‌شده پیش از توافق هسته‌ای را احیا کرد. آمریکا به شرکت‌های اروپایی 3 تا 6 ماه برای ترک بازار ایران زمان داده، اما کشورهای اروپایی که برجام را عنصری اساسی برای امنیت خود توصیف کرده‌اند، می‌گویند در تلاش هستند تا این توافق را بدون آمریکا حفظ و منافع شرکت‌های اروپایی همکار با ایران را تضمین کنند.

به گزارش فارس، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان قرار است امروز در بروکسل با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران دیدار کنند. ایران تأکید کرده است در صورتی در توافق هسته‌ای باقی می‌ماند که اتحادیه اروپا بهره‌مندی کامل ایران از منافع مورد انتظار برجام را تضمین کند.