کد خبر: ۱۷۷۳۲۹
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۵
رشد تقاضای جهانی بورس به واسطه عدم افزایش میزان تولید و عرضه باعث رشد جهانی قیمت فلزات شده که بورس کشور نیز به علت صادراتی بودن این فلزات، یکی از موج‌سواران رشد قیمت‌های جهانی است.
محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران در گفت‌وگو با بورس‌ نیوز در خصوص افزایش قیمت جهانی فلزاتی همچون سرب، روی و مس گفت: حضور شرکت‌های صادراتی معدنی و فلزی در بورس باعث شده تا بازار محصولات فلزی تحت تاثیر بازارهای جهانی قرار گرفته و با نوسانات قیمتی، بورس نیز موج‌‌سوار این قیمت‌ها شود.

وی ادامه داد: صادرات شمش‌‌های فلزی مهم‌ترین عاملی بوده که بازار  این فلزات در ایران و متعاقبا بورس کشور تحت تاثیر لحظه‌ای بازارهای جهانی قرار بگیرد  زیرا میزان اثرگذاری این فلزات به واسطه میزان تقاضای جهانی بالا و سطح عرضه ثابت، بر اقتصاد کشورها می‌تواند تاثیر مثبت و منفی بگذارد.

فعال و کارشناس بازار معادن و فلزات معدنی با اشاره به اینکه سطح عرضه جهانی بدون تغییر باقی مانده، تاکید کرد: افزایش سطح تقاضای جهانی مهم‌ترین عامل رشد قیمت فلزات بوده زیرا واکنش بازار به عدم تغییر سطح تولید و عرضه فلزات، تنها در افزایش قیمت‌ها نمود پیدا می‌کند.

بهرامن تصریح کرد: افزایش قیمت فلزات رنگین نیز در آینده نزدیک خود را نشان می‌دهد برای مثال تاثیرگذاری افزایش هر انس طلا، سریعا در بازار کشور خودنمایی کرده که این عامل نشانگر وابستگی بازارهای داخلی به بازارهای جهانی است.