پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۸۶۲۳۵
تعداد بازدید: ۷۳۵۸
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۴
چاله‌های هوایی می‌توانندترس از پروازمسافران را چندین برابر کنند. بنابراین بهتر است راجع به تکان‌های هواپیما در آسمان، اطلاعات بیشتری به دست بیاورید تا با دانستن علت وقوع آن، ترستان نیز کمتر شود.
به گزارش بورس نیوز، چاله هوایی، کابوسی برای کسانی محسوب می‌شود که ترس از پرواز دارند. این تلاطم‌های هوایی بر اثر استوار نبودن هوای اطراف هواپیما به وجود می‌آیند و اینبی‌ثباتی را باد، فشار هوا، اختلاف دمایی، تندبادها و عوامل جوی دیگر ایجاد می‌کنند. بنابراین تکان خوردن هواپیما امری عادی در پرواز به شمار می‌رود و گاهی اوقات این تکان‌ها شدید می‌شوند. معمولاً در این شرایط، خلبان از مسافران می‌خواهد تا کمربندهای ایمنی خود را ببندند، پس ارتباطی به این ندارد که شما بلیت هواپیما استانبول را گرفته‌اید یا بلیت هواپیما دبی، این تکان‌ها همیشه هست. در ادامه با ۵ حقیقتی آشنا می‌شوید که باید درباره چاله‌های هوایی بدانید.آن‌قدر هم که فکر می‌کنید ترسناک نیست

چاله هوایی را می‌توان نگرانی اصلی مسافران هوایی به‌حساب آورد و گاهی حتی مسافران کارکشته را نیز دلواپس می‌کند. همان‌طور که گفتیم چاله‌های هوایی کاملاً در پرواز، عادی هستند و تقریباً هیچ‌گاه هواپیما را با خطر مواجه نمی‌کنند. چاله هوایی در مبحث هوانوردی، با توجه به‌شدت آن درجه‌بندی می‌شود و 80% آن‌ها در دسته‌بندی تلاطم‌های خفیف قرار می‌گیرند. خلبان‌ها معتقدند که خیلی خیلی کم پیش می‌آید تا این تکان‌ها به مسافران یا هواپیما آسیبی وارد کند. به‌نوعی می‌توان گفت که این تلاطم‌های هوایی ازلحاظ امنیتی خطری ندارند و بیشتر در آسایش و رفاه مسافران اختلال ایجاد می‌کنند. عده‌ای بین تلاطم‌های عادی و تلاطم‌های جريان گردابی نیز تفاوت قائل می‌شوند. هواپیماها هنگام حرکت در آسمان، جریانی گردباد مانند از خود بر جای می‌گذارند و این جریان در بعضی هواپیماها بیشتر است. به همین دلیل برج‌های مراقبت، فاصله‌ی بیشتری بین هواپیماهای بزرگ و کوچک در نظر می‌گیرند تا جریان هواپیماهای بزرگ‌تر باعث گیر افتادن هواپیمای کوچک‌تر در دست‌انداز هوایی نشود.