پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۷۸۰۱۳
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷
علی رغم افزایش 19 درصدی میزان پارچه تکمیل شده در سال 1396 نسبت به مدت مشابه سال قبل، به دلیل رقابت بین تولید کنندگان و پیشی گرفتن (اصطلاحا زیر فروشی) در ارائه تخفیف در قیمت فروش، نرخ فروش پارچه تکمیل شده این شرکت نسبت به سال 95 با کاهش 7 درصدی همراه بوده است.
به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز،انواع نخ، پارچه خام و پارچه تکمیل شده از محصولات تولیدی کارخانجات نساجی بروجرد است که تولید و فروش پارچه تکمیل شده، بخش عمده ای از مبلغ فروش این شرکت را در بر می گیرد و حدود 90 درصد درآمد شرکت وابسته به میزان فروش این محصول است.

علی رغم افزایش 19 درصدی میزان پارچه تکمیل شده در سال 1396 نسبت به مدت مشابه سال قبل، به دلیل رقابت بین تولید کنندگان و پیشی گرفتن (اصطلاحا زیر فروشی) در ارائه تخفیف در قیمت فروش، نرخ فروش پارچه تکمیل شده این شرکت نسبت به سال 95 با کاهش 7 درصدی همراه بوده است.هر چند کل درآمدهای ریسندگی بروجرد شرکت رشدی 7 درصدی را در سال 1396 به ثبت رسانده اما افزایش هزینه های تولید به سبب افزایش نرخ خرید مواد اولیه که عمدتا شامل پنبه، پلی استر و ویسکوز می شود، باعث کاهش 13 درصدی سود ناخالص شرکت شده است.

همانگونه که در جدول زیر قابل مشاهده می باشد، رشد چشمگیر هزینه های شرکت در سال 1396 باعث کاهش حاشیه سود ناخالص و در نتیجه سود ناخالص شرکت شده است.


یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش زیان خالص 43 درصدی شرکت در سال مالی 96 ، افزایش تولید و راندمان شرکت و عدم شناسایی هزینه های جذب نشده در تولید است، چرا که در سال قبل مبلغ 33 میلیارد ریال بابت هزینه های جذب نشده در تولید در سرفصل سایر هزینه های عملیاتی شرکت شناسایی شده بود.

هزینه های مالی بالای شرکت (بیش از کل سود ناخالص شرکت) از دیگر عوامل موثر در ادامه روند زیاندهی این شرکت در سال گذشته بوده و انتظار نمی رود با ادامه روند افزایش مواد اولیه و هزینه های شرکت، شاهد کاهش این هزینه ها در سال جاری باشیم.