پربیننده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۱۸۴۲۴۲
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۹
رئیس اتاق مشترک ایران و کره مطرح کرد:
رئیس اتاق مشترک ایران و کره گفت: بر اساس این سازوکار، کالا توسط کره جنوبی به واردکنندگان عرضه و وجه آن از منابع حاصل از صادرات نفت کسر می‌شود و واردکنندگان نیز وجه کالاهای وارداتی را به دولت ایران پرداخت می‌کنند.

به گزارش بورس‌نیوز، حسین تنهایی افزود: بر اساس این سازوکار، کالا توسط کره جنوبی به واردکنندگان عرضه و وجه آن از منابع حاصل از صادرات نفت کسر می‌شود و واردکنندگان نیز وجه کالاهای وارداتی را به دولت ایران پرداخت می‌کنند.

وی ادامه داد: اگر بانک مرکزی دو کشور نتوانند در مبادلات مالی با یکدیگر همکاری داشته باشند، روابط اقتصادی بخش خصوصی می‌تواند در بستر یک صندوق مشترک برای تهاتر کالا انجام شود.

در سال 2017 میلادی، صادرات ایران (شامل نفت خام) به کره جنوبی هشت میلیارد دلار بود و کره جنوبی چهار میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرد؛ این رقم در 10 ماه نخست امسال کاهش یافت و مبادلات 2 کشور به پنج میلیارد و 700 میلیون دلار رسید که سهم صادرات ایران سه میلیارد و 700 میلیون دلار بود.

رئیس اتاق مشترک ایران و کره جنوبی اظهار کرد: اکنون روابط تجاری 2 کشور مربوط به صادرات نفت خام و محصولات پتروشیمی از ایران و واردات لوازم خانگی از کره جنوبی است؛ اقلام صادراتی و وارداتی ایران و کره جنوبی می‌تواند متنوع‌تر شود؛ مثلا ایران به کره جنوبی مواد غذایی، سرب و روی صادر کند و در عوض کاغذ و محصولات آرایشی و بهداشتی وارد کند.

تنهایی سه شنبه هفته گذشته در سمینار مشترک فرصت‌های اقتصادی ایران و کره جنوبی گفت: کره جنوبی سومین شریک اقتصادی ایران بعد از چین و امارات است و با توجه به اینکه بسیاری از کالاهایی که ما از امارات وارد می‌کنیم در کشورهای دیگر تولید شده، می‌توان گفت کره جنوبی دومین شریک تجاری تهران به شمار می‌رود.