پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۸۴۴۳۱
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲
مدیرعامل شرکت کارگزاری خبرگان سهام گفت:
مدیرعامل شرکت کارگزاری خبرگان سهام گفت: افت قیمت نفت، کاهش نرخ ارز و همچنین موضوع تحریم‌ها، بر روند قیمتی سهام شرکت‌های صادراتی تاثیر داشت.

به گزارش بورس‌نیوز، محمد کفاش پنجه شاهی، در خصوص شرایط بازار سرمایه در هفته‌های گذشته گفت: افت قیمت نفت، کاهش نرخ ارز و همچنین موضوع تحریم‌ها، بر روند قیمتی سهام شرکت‌های صادراتی تاثیر داشت. این شرایط موجب شد خریداران اعتباری به فروش سهام خود اقدام کنند و از سوی دیگر، حقوقی‌ها هم موضعی با احتیاط داشتند و بر عکس آنچه که انتظار می‌رفت عمل کردند، این درحالی است که سهامداران عمده باید در قیمت‌های منفی خریدار و در قیمت‌های مثبت فروشنده باشند، اما متاسفانه گاهی این سهامداران نیز درگیر جو عمومی بازار می‌شوند.

مدیرعامل شرکت کارگزاری خبرگان سهام روند آتی بازار سرمایه را ترسیم کرد و اظهار کرد: انتشار اخبار بازگشت تحریم‌ها در روند بازار سرمایه موثر بود ولی اکنون تاثیر ان به شدت کاهش داشت. برخی از سهام داران نیز درانتظار گزارش‌های 9 ماهه شرکت‌ها هستند. آمار تولید و فروش و عملکرد 9 ماهه شرکت‌ها مقداری از واقعیت بازار ما را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر نوسان قیمت جهانی نفت هم فشار فروش زیادی بر روی سهام شرکت‌های پتروشیمی ایجاد کرد، اما نباید در این حد اثر می‌گذاشت، زیرا قیمت نفت به طور مستقیم بر سود این شرکت‌ها اثر نمی‌گذارد در نتیجه می‌توان تغییر روند بازار را متصور شد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه اکنون مقداری پیش بینی سخت شده است و برای تحلیل منطقی بازار باید منتظر باشیم تا آمار تولید و فروش آبان و عملکرد شرکت‌ها منتشر شود، افزود: اگر سرمایه‌گذاران سهامی بنیادی با پشتوانه قوی خریداری کنند در صورتی که بازار وارد روند کاهشی هم شود اجباری به فروش سهام خود ندارند و می‌توانند با حضور در مجمع، سود سالانه شرکت را دریافت کنند و در حقیقت خرید سهام بنیادی با دید مجمع، بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود.

مدیرعامل شرکت کارگزاری خبرگان سهام تاکید کرد: نباید بر مبنای شایعات خرید کرد. همانطور که مشاهده می‌شود، سهام غیربنیادی و زیانده با افت قیمت شدید مواجه شدند و اگر رویکرد سرمایه‌گذاران بنیادی باشد، در شرایط کاهشی بازار نیز سود خواهند برد.

کفاش پنجه‌شاهی در پایان عنوان کرد: علی رغم افت و خیزهای مقطعی، بازار سرمایه همچنان پتانسیل رشد خود را حفظ کرده است اما سهامداران با خرید سهام بنیادی می‌توانند سودآوری خود را تضمین کنند و از خرید سهام بدون مطالعه پرهیز کنند، چون ممکن است در قیمت‌های بالا سهام را بخرند و با ضرر از آن خارج شوند. گروهی که بدون مطالعه و دنباله روی سفته‌بازها اقدام به خرید سهام می‌کنند قطعا متضرر می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت معقول در بازار سرمایه نیازمند فرهنگسازی جدی است، افزود: لازم است افرادی که برای اولین بار قصد ورود به بازار سرمایه را دارند، حتی الامکان از طریق مشاوران سرمایه‌گذاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها اقدام کنند تا در شرایط نوسانی دچار هیجان و جو کاذب نشوند.