پربیننده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۱۸۶۹۹۳
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸
مدیرعامل کارگزاری بانک دی گفت:
مدیرعامل کارگزاری بانک دی گفت: نکته حائز اهمیت در اصلاح پول ملی، داشتن برنامه توسعه اقتصادی است. تجربه بین‌المللی در این خصوص در کشورهایی مثل ترکیه و برزیل حاکی از این است که این تصمیم تاثیرات متفاوتی دارد.

به گزارش بورس نیوز، فردین آقابزرگی، اظهار کرد: در رابطه با وضعیت سهام و معاملات از آن جایی که بحث مقایسه قیمت‌های قبل از حذف چهار صفر مطرح می شود ممکن است این ذهنیت وجود داشته باشد که آن دسته از سهامی که قیمت آنها نسبت به ارزش اسمی فعلی یعنی ۱۰۰ تومان کمتر است، دارای آمادگی روانی جذب سرمایه باشند.

وی ادامه داد: نکته حائز اهمیت در اصلاح پول ملی، داشتن برنامه توسعه اقتصادی است. تجربه بین‌المللی در این خصوص در کشورهایی مثل ترکیه و برزیل حاکی از این است که این تصمیم تاثیرات متفاوتی دارد.

مدیرعامل کارگزاری بانک دی ادامه داد: اگر برنامه ای در جهت توسعه نداشته باشیم این امر می تواند حتی تشدیدکننده روند کاهش ارزش پول ملی باشد. از سویی وقتی از لحاظ روانی یک بار تجربه ای اتفاق بیفتد و به نتیجه نرسد، بار دوم قطعا با تحمیل هزینه‌های بیشتر متصور خواهد بود.

آقابزرگی با بیان این که این تصمیم چندان جدید نیست و مربوط به قانون توسعه پنجم بوده است تصریح کرد: اگر بعد از مدت‌ها مسئولین به فکر اجرای این مساله افتاده‌اند، انتظار بر این است که قبل از اجرا تمهیدات لازم و برنامه‌های توسعه ای لازم در این خصوص دیده شود. این اقدام می تواند همچون کشورهای دیگری که این تجربه را داشته اند به یک تجربه موفق منتهی شود.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر لزوم ثبات در سیاست‌های نظام بازار پول تا پایان سال جاری برای اجتناب از ایجاد نوسان شدید در بازارها و به خصوص بورس یادآور شد: جلوگیری از تغییرات و اصلاحات مداوم در بازار پول می تواند یکی از محورهای تعیین‌کننده برای موفقیت آمیزبودن یا نبودن سیاست‌های پولی و مالی باشد. چراکه ظرف یک سال گذشته به دلیل نبود ثبات در تصمیمات با کاهش و افزایش نرخ سود سپرده، افزایش افسارگسیخته نرخ ارز را تجربه کرده‌ایم. لذا ثبات در تصمیمات مهمترین موضوع است و سیاست‌ها باید با دید کارشناسی اتخاذ شود تا حداقل در مواقع کوتاه نیاز به بازنگری و اصلاح نداشته باشد.