پربیننده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۱۸۸۶۴۸
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۲
مدیرعامل گروه مالی سامان با تاکید بر اینکه باید بیش از گذشته به سیاست‌های اصل ۴۴ توجه شود افزود: ما نیاز داریم برای افزایش عمق بازار سرمایه نهادهای اقتصادی عمومی، شرکت‌های وابسته به شستا و بنگاه‌های دولتی را به سرعت وارد بورس کنیم تا حجم بازار افزایش پیدا کند.

باید بیش از گذشته به سیاست‌های اصل ۴۴ توجه شود

به گزارش بورس نیوز، غلامرضا خلیل ارجمندی، اظهار کرد: یکی از مهمترین راه‌های افزایش نقش بازار سرمایه در تامین مالی بخش مولد اقتصاد انتشار اوراقی مانند صکوک، مرابحه، منفعت و همین طور تسهیل فرآیند افزایش سرمایه‌ ناشران بورسی است.

وی با بیان اینکه این دو اقدام می‌تواند نقش بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه‌ها را افزایش دهد و زیر ساخت‌های بازار سرمایه نیز از توسعه لازم برخوردار است، گفت: به رغم ظرفیت‌های بورس حجم کمی از اقتصاد کشور به این بازار اختصاص دارد و باید در فکر ورود بنگاه‌های بزرگ به بازار سرمایه باشیم.

مدیرعامل گروه مالی سامان با تاکید بر اینکه باید بیش از گذشته به سیاست‌های اصل ۴۴ توجه شود افزود: ما نیاز داریم برای افزایش عمق بازار سرمایه نهادهای اقتصادی عمومی، شرکت‌های وابسته به شستا و بنگاه‌های دولتی را به سرعت وارد بورس کنیم تا حجم بازار افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به سیاست‌های دولت و اظهارات روسای قوا به ویژه رییس جمهور در خصوص اهمیت بازار سرمایه در تامین مالی بخش مولد اقتصاد و همچنین ضرورت هدایت نقدینگی به این بازار، گفت: با ورود شرکت‌های اقتصادی عمومی و دولتی به بازار سرمایه سهام بیشتری در بورس عرضه و بازیگران بیشتری وارد بازار خواهند شد.

مدیرعامل گروه مالی سامان ادامه داد: البته به نظر می‌رسد در این مسیر ۲ مشکل جدی وجود دارد. یکی مسئله نرخ و جریان‌های نقدی است که نمی توانیم آن را درست تعریف و تعبیر کنیم و دیگری شفافیت و تخصصی بودن بازار سرمایه است.

وی ادامه داد: شرکت‌ها با مدیریت سنتی به ارایه گزارش‌های مالی مستمر عادت ندارند و در برخی موارد احساس می‌کنند به دلیل شفافیتی که باید داشته باشند، در بازار سرمایه با مشکل مواجه می‌شوند. یک شرکت در بورس حتی کوچک، باید تمامی قوانین را رعایت کند. برخی دیگر نیز تصور می‌کنند دسترسی به منابع مالی در بازار پول راحت‌تر از بازار سرمایه است. این نگاه وجود دارد که انتشار اوراق یا افزایش سرمایه در بورس به زمان طولانی نیاز دارد. این موارد نتیجه یک نگاه غلط است که امیدوارم این روند تغییر کند.

خلیل ارجمندی، با بیان اینکه نگاه سنتی عامل بهره‌برداری از منابع شبکه بانکی به جای بازار سرمایه است، افزود: این نگاهی اشتباه است که اگر شرکتی وارد بازار سرمایه شد، با مشکل مواجه می‌شود و در این بازار قوانین دست و پاگیری وجود دارد. در اصلاح این نگاه و شیفت تامین مالی بلند مدت شرکت‌ها از نظام بانکی به بازار سرمایه باید فرهنگسازی گسترده انجام شود. البته در سه سال اخیر اقدامات زیادی برای توسعه بازار سرمایه انجام شده و امروز سهم بورس در اقتصاد کشور بیشتر از سال‌های گذشته است، اما همچنان برای آنکه بازار سرمایه نقش پررنگ تری در زمینه تامین مالی برعهده بگیرد به فرهنگ سازی و اصلاح برخی رویه‌ها و قوانین نیاز داریم.