خبرخوان
بورس در یک قدمی قله تاریخی جدید ترینهای بورس
تله ای برای غیر حرفه ای ها جدید ترینهای بورس
تغییر ذائقه سرمایه گذاران جدید ترینهای بورس
تغییر ذائقه سرمایه گذاران جدید ترینهای بورس
سرمایه کمتر ؛ نوسان بیشتر جدید ترینهای بورس
باز ی با سهام کوچک جدید ترینهای بورس
پیست رالی قیمتی جدید ترینهای بورس
نقدینگی در بورس ماندگار است جدید ترینهای بورس
باز ی با سهام کوچک جدید ترینهای بورس
تله ای برای غیر حرفه ای ها جدید ترینهای بورس
پربیننده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۱۹۰۳۷۶
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۳
با افتتاح سامانه تجارت انجام می شود؛
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: با افتتاح این سامانه علاوه بر اینکه دیگر دولت دخالتی در تعیین نرخ ارز ندارد، بلکه شاهد تعادل عرضه و تقاضای ارزی بین صادرکننده و واردکننده خواهیم بود.

تعادل عرضه و تقاضای ارزی بین صادرکننده و واردکننده

به گزارش بورس نیوز، مهرداد بائوج لاهوتی درباره راه اندازی سامانه جامع تجارت، اظهار کرد: از آنجایی که قرار است در سامانه جامع تجارت ارز صادرکننده در اختیار واردکنندگان قرار گیرد، عملا دولت از مداخله در بازار ارز کنار می‌رود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: در گذشته شاهد تجربه دخالت دولت در بازار ارز بودیم و دیدیم این دخالت چه تبعاتی داشت و بلایی سر بازار و نرخ دلار آورد. با افتتاح این سامانه علاوه بر اینکه دیگر دولت دخالتی در تعیین نرخ ارز ندارد، بلکه شاهد تعادل عرضه و تقاضای ارزی بین صادرکننده و واردکننده خواهیم بود.

وی افزود: تعادل عرضه و تقاضا نرخ واقعی دلار را رقم می‌زند. به نظر می‌رسد با راه‌اندازی سامانه جامع تجارت و طرح ساماندهی ارزی، بتوان آرامش را به بازار آورد.

نماینده مردم لنگرود در خانه ملت به قیمت‌های غیر واقعی ارز در بازار آزاد، اشاره و تاکید کرد: در سامانه جامع تجارت صادرکننده و واردکننده بر سر قیمت به تفاهم می‌رسند و این کار باعث می‌شود دیگر ارقام نجومی که در حال حاضر وجود دارد به جامعه تزریق نشود و مردم با هدف حفظ سرمایه خود وارد این بازار پر ریسک نشوند.

لاهوتی در ادامه خاطرنشان کرد: سامانه جامع تجارت به نفع صادرکننده و واردکننده است. صادرکننده در این سامانه می‌تواند ارز خود را با قیمت روز به واردکننده بفروشد و از آن سو واردکننده دیگر برای خرید ارز مورد نیاز لازم نیست در بازار سوم سرگردان باشد و با قیمت مناسب ارز خود را خریداری می‌کند.

این نماینده مجلس ادامه داد: با طرح ساماندهی ارزی و سپرده ارزی که در کمیسیون برنامه و بودجه مطرح است، می‌تواند 20 تا 25 میلیارد دلار اسکناس دلاری که در خانه‌های مردم نگهداری می‌شود را به سیستم بانکی آورد تا هم مردم منتفع شوند و هر سرمایه‌های کشور در مسیر تولید و توسعه هزینه شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سامانه جامع تجارت در راستا سامانه نیما گفت: در سامانه جامع تجارت دیگر تعیین قیمت با دولت نیست و صادرکننده و واردکننده می‌توانند بدون دخالت دولت و با توافق دلار را متناسب با قیمت روز خرید و فروش کنند.