پربیننده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۱۹۲۷۹۳
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴
تفکیک معاملات بازارسرمایه در فصل بهار حاکی از آن بود که نقدینگی ورودی در بازار نتوانست رشد اولیه خود را ادامه دهد.
به گزارش بورس‌نیوز، بررسی عملکرد بهار در بازارسرمایه حاکی از آن بوده که شاخص‌کل با رشد ۵۶هزار و ۲۲۰واحد رشد از ارتفاع ۱۷۸ هزار و ۶۵۹ واحد به ارتفاع ۲۳۴ هزار و ۸۷۹ واحد رسیده است.

رشد اولیه بازارسرمایه، درحالی رقم می‌خورد که ارتفاع شاخص به قله‌های جدیدی نیز رسید اما سرکوب نقدینگی و موج‌هایی که از دیگر بازارها بر ساحل تالار حافظ می‌رسید، نقدینگی را وسوسه تن دادن به این امواج می‌کرد و عدم مدیریت بر نقدینگی ورودی، بار دیگر باعث شد که سرمایه و نقدینگی دل به دریا داده و بازارهای موازی، دلالی، سفته‌بازی و غیره را به سرمایه‌گذاری بلندمدت ترجیح دهند.

بر همین اساس، اگر نگاهی به دایره معاملات انداخته شود می‌توان دریافت که در مجموع تعداد ۲۵۸میلیارد و ۵۵میلیون سهم و حق‌تقدم به ارزش ۷۲۳هزار و ۵۰۳‌میلیارد ریال در ۱۷میلیون و ۵۹۲هزار و ۹۹۹دفعه در بورس اوراق بهادار معامله قرار گرفته است.

بررسی معاملات بازار سهام نیز به تفکیک بازار اینگونه است:

بازار اول
۱۸۱میلیارد و ۸۴۳ میلیون سهم به ارزش ۴۰۹ هزار و ۶۶۶ میلیارد ریال در ۹ میلیون و ۲۱۵ هزار و ۱۱۱ نوبت در مجموع فصل بهار بدست آمد.

بازاربدهی
۷۳ میلیارد سهم به ارزش ۲۶۵ هزار و ۵۹۴ میلیارد ریال در ۸ میلیون و ۲۲۷ هزار و ۳۵۵ نوبت در بازار دوم؛ ۱۴ میلیارد و ۳ میلیون برگه به ارزش ۱۳ هزار و ۲۹۲ میلیارد ریال در ۵ هزار و ۷۸۷ نوبت نیز در این بازار به ثبت رسید.

بازار مشتقه
۵۶میلیون و ۷۵هزار قرارداد به ارزش ۳۵۹‌میلیارد ریال در ۲۰‌هزار و ۹۵۳نوبت را شامل شد.

صندوق های سرمایه گذاری
۳میلیارد و ۱۴۱میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش ۳۴هزار و ۵۹۳میلیارد ریال در ۱۲۳هزار و ۷۹۳نوبت مورد معامله قرار گرفته است.