خبرخوان
بورس در یک قدمی قله تاریخی جدید ترینهای بورس
تله ای برای غیر حرفه ای ها جدید ترینهای بورس
تغییر ذائقه سرمایه گذاران جدید ترینهای بورس
تغییر ذائقه سرمایه گذاران جدید ترینهای بورس
سرمایه کمتر ؛ نوسان بیشتر جدید ترینهای بورس
باز ی با سهام کوچک جدید ترینهای بورس
پیست رالی قیمتی جدید ترینهای بورس
نقدینگی در بورس ماندگار است جدید ترینهای بورس
باز ی با سهام کوچک جدید ترینهای بورس
تله ای برای غیر حرفه ای ها جدید ترینهای بورس
پربیننده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۱۸۴۵۱۷
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۳
مدیرعامل گروه سپهر صادرات گفت:
مدیرعامل گروه سپهر صادرات گفت: بسیاری از مردم به دنبال یک بازار نقدشونده و شفاف هستند تا بتوانند با آرامش خاطر در آن سرمایه‌گذاری کرده و نگاه بلندمدت و میان مدت به آن داشته باشند.

به گزارش بورس‌نیوز، بهروز خدارحمی، اظهار کرد: در دو هفته اخیر جو عمومی بورس تهران درگیر ابهاماتی بود که از اطراف به این بازار تزریق میشد. با توجه به اینکه از نگاه سهامداران ابهامات همواره به عنوان ریسک مطرح است، این موضوع باعث شد تا شاهد تشدید فضای احتیاطی در معاملات باشیم.

وی در ادامه توضیح داد: موضوعاتی از قبیل تسهیل روند سیاست‌های ارزی بانک‌ها، برنامه افزایش سرمایه این شرکت‌ها ، قیمت‌گذاری‌های صادراتی و تعیین سیاست‌های شبکه ارزی نیما از جمله مواردی بود که ابهام در روند بازار سرمایه را افزایش داده بود.

خدارحمی در ادامه با اشاره به مکانیسم معاملات بازیگران حقوقی طی این مدت ، بیان کرد: حقوقی‌ها همواره در معاملات بورس نمی توانند نقش حریدار داشته باشند. با این حال این گروه همواره مراعات لازم را در خرید و فروش دارند.

وی افزود: در یک دوره بازیگران بزرگ اقدام به جمع آوری بسیاری از صفوف عرضه شده در بازار کردند و در نقش حمایت‌کننده به خوبی حضور داشتند. با این حال مشکلات به وجود آمده در روند بورس، مصادف با نیاز این گروه به فروش بسیاری از سهام شد؛ در نتیجه در بعضی روزها فروش آن‌ها مزید بر علت افت شاخص کل شد.

گذر بورس از مسیر ریسک

مدیرعامل گروه سپهر صادرات در بخش دیگری از اظهاراتش به عبور بورس از سایه ابهامات اشاره کرد و گفت: طی چند روز اخیر تحرکات بانک مرکزی در خصوص مسائل ارزی به نفع بازار سرمایه بوده است.

وی افزود: موضوعاتی از قبیل کنترل سفته‌بازی در بازار ارز، تبیین قوانین جدید در خصوص چک‌های تضمینی باعث می‌‌شود که سرمایه‌گذاران به دنبال بازاری شفاف برای سرمایه‌گذاری باشند.

خدارحمی در ادامه این عوامل را دلیل ورود نقدینگی‌های جدید به بورس دانست و گفت: پیش‌تر، افراد می‌‌توانستند در بازارهای رقیب بدون پذیرش هرگونه ریسک سود‌های چندبرابر بیش تر از بازارهای سرمایه کسب کنند و این موضوع بیشترین ضربه را به اقتصاد وارد می‌‌کرد. با این وجود در شرایط کنونی به نظر می‌‌رسد یک بازار شفاف با سود‌های جذاب مدنظر سرمایه‌گذاران است که بازار سرمایه بهترین گزینه است.

بورس، هدف جدی سرمایه‌گذاران

وی در ادامه بیان کرد: خوشبختانه فرهنگ سرمایه‌گذاری در ایران مسیر رشد را طی می‌‌کند. بسیاری از مردم به دنبال یک بازار نقدشونده و شفاف هستند تا بتوانند با آرامش خاطر در آن سرمایه‌گذاری کرده و نگاه بلند مدت و میان مدت به آن داشته باشند.

این کارشناس بازار سرمایه به ارائه لایحه بودجه 98 به مجلس و اثر آن در بازار اشاره کرد و گفت: در طی سال‌های اخیر یکی از معایب بزرگ در نگارش بودجه مربوط به عدم توجه لازم به بازار سرمایه بود. با توجه به ابعاد اقتصاد کشور، بازار سرمایه جایگاه چندان بزرگی در بودجه نداشت.

وی افزود: با توجه به حمایتی که این مدت دولتمردان از بورس داشته اند، این امیدواری وجود دارد سهم بازار سرمایه دربودجه 98 بیش از قبل باشد. بازار سرمایه باید حجم مسئولیت بیشتری را در اقتصاد به عهده داشته باشد تا بتواند به عنوان یک بازوی اصلی راهگشای بسیاری از مشکلات باشد.

خدارحمی همچنین بیان کرد: کماکان نرخ ارز در کشور به گونه‌ایست که انتظار اثرگذاری آن فعالیت شرکت‌ها وجود دارد. با توجه به ارزندگی که در قیمت بسیاری از شرکت‌ها به وجود آمده است این انتشار وجود دارد شاهد تغییر فضای ذهنی سهامداران باشیم.

وی در پایان بیان کرد: به طور کلی شواهد حاکی از تدوام رونق در بورس است. یعنی عوامل اثر گذار به گونه‌ای هستند که انتظار رونق در بازار سهام وجود دارد.