پربیننده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۱۸۹۳۸۵
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۵
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مطرح کرد:
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: سامانه جامع ارزی تاکنون 85 درصد پیشرفت داشته است. این سامانه امسال بیشترین پیشرفت را داشت و تعاملات آن با سامانه جامع تجارت تکمیل و به دلیل محدودیت های ارزی، سامانه نیما هم در آن ایجاد شد.

به گزارش بورس نیوز، علی رهبری درباره سامانه جامع ارزی اظهار کرد: سامانه جامع ارزی تاکنون 85 درصد پیشرفت داشته است. این سامانه امسال بیشترین پیشرفت را داشت و تعاملات آن با سامانه جامع تجارت تکمیل و به دلیل محدودیت های ارزی، سامانه نیما هم در آن ایجاد شد.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد سامانه نیما یا نظام یکپارچه معاملات ارزی موجب شد بازرگان (واردکننده به عنوان متقاضی ارز و صادرکننده به عنوان عرضه کننده ارز) صراف و بانک عامل (شعبه ارزی) هر کدام در درگاه خود کار نمایند. بر این اساس معاملات ارزی در حوزه تجارت خارجی کشور شفاف و قابل سیاستگذاری و راهبری شد.

رهبری یادآور شد: سامانه نیما شفافیت خوبی در کشور ایجاد کرده است. به عنوان مثال، اگر یک صرافی بیش از حد نرمال خرید ارز داشته و متناسب با آن، فروش ارز نداشته باشد، بانک مرکزی از طریق این سامانه متوجه می‌شود و می‌تواند دسترسی‌اش را برای خرید بیشتر ببندد و بعد از عرضه ارزها دسترسی‌اش را برای خرید مجدد باز کند. در واقع این سامانه کمک می‌کند عوامل عدم تعادل بازار ارز شناسایی و مدیریت شوند.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: این ترکیب قوی و تعامل بین سامانه ارزی و سامانه تجاری کشور در سال جاری شکل گرفت و از مهر ماه توانست معاملات ارزی را مدیریت و تعادل نسبتا قابل قبولی در بازار ارز ایجاد کند.